رشد خیلی خوب ایران در زمینه صادرات پهپاد / حمایت وزارت صمت از تولید هواپیما‌های سبک ۱۲ و ۱۷ نفره / تولید بنگاه‌های بورسی در پنج ماهه نخست امسال حدود ۷ درصد افزایش داشت

رشد خیلی خوب ایران در زمینه صادرات پهپاد / حمایت وزارت صمت از تولید هواپیما‌های سبک ۱۲ و ۱۷ نفره / تولید بنگاه‌های بورسی در پنج ماهه نخست امسال حدود ۷ درصد افزایش داشت

رشد خیلی خوب ایران در زمینه صادرات پهپاد / حمایت وزارت صمت از تولید هواپیما‌های سبک ۱۲ و ۱۷ نفره / تولید بنگاه‌های بورسی در پنج ماهه نخست امسال حدود ۷ درصد افزایش داشت

به گزارش تابناک اقتصادی، سیدرضا فاطمی امین با حضور در نمایشگاه دستیابی به دانش و فن آوری های طراحی و ساخت هواپیمای جت ۷۲ نفره ـ که با مشارکت ۶ دانشگاه کشور و چند شرکت دانش بنیان در دانشگاه امیر کبیر در حال طراحی و ساخت است ـ گفت: صنعت هوایی یک صنعت پیشران است و اگر ما در این صنعت رشد کنیم، می‌توانیم سایر صنعت ها را نیز به حرکت درآوریم و به رشد و توسعه فناوری کمک کنیم.
وزیر صمت با اشاره به تاسیس دفتر صنایع هوایی در وزارت صنعت معدن و تجارت گفت: به خاطر اهمیت این حوزه، سال گذشته تصمیم گرفتیم برای نخستین بار این دفتر را در وزارتخانه تاسیس کنیم.
فاطمی امین تولید پهپادها، هواپیماهای سبک زیر ۲۰ نفر، بالگردها و هواپیماهای پهن پیکر و باریک پیکر را چهار بخش مهم صنعت هوایی دانست و افزود: در حال حاضر در بخش پهپادها به اوج رسیدیم و در این حوزه صادر کننده خیلی خوبی هستیم.
وی گفت: در بخش هواپیماهای سبک، چندین شرکت در کشور کار را آغاز کرده اند و طی تعاملات وزارت صمت با آنها به دنبال این هستیم تا از تولید هواپیماهای سبک ۱۲ نفره و ۱۷ نفره حمایت کنیم و بازار هوانوردی عمومی کشور را توسعه دهیم.
فاطمی امین در این خصوص افزود: کاملا معقول و اقتصادی است که مردم فاصله بین شهرهایی با ۱۰۰ یا ۲۰۰ کیلیومتر مسافت را با هواپیماهای ۱۲ نفره و سبک طی کنند.
وزیر صمت در توضیح بخش بالگردهای صنایع هوایی گفت: توانمندی هایی در این خصوص در کشور وجود دارد و همکاری ها و مذاکراتی با چند کشور در اجلاس اخیر شانگهای در این حوزه انجام شده است.
فاطمی امین همچنین به تولید هواپیماهای پهن پیکر و باریک پیکر اشاره کرد و گفت: در بازدید امروز از دانشگاه امیر کبیر و دو پروژه هواپیمای ۷۲ نفره و ۱۵۰ نفره با مشارکت شش دانشگاه و چندین شرکت دانشگاه بنیان، مشخص شد کار به جای خوبی رسیده و خیلی از مطالعات انجام شده و ما قطعا کمک می کنیم تا کار تسریع شود و زودتر شاهد پرواز این هواپیماها در خطوط هوایی دنیا باشیم.
وزیر صنعت معدن و تجارت در ادامه، با اشاره به تفاهم نامه ۲۲ بندی بین دو وزارت خانه صمت و اقتصاد و همچنین بانک مرکزی گفت: ما در وزارت صنعت، معدن و تجارت کارهای بسیاری داریم که طبیعتا اگر تامین مالی خوبی نشود، موفق به انجام آنها نمی شویم.
وی با اشاره به چند پروژه در این زمینه گفت: توازن سرمایه گذاری در کشور، بازسازی و نوسازی صنایع، راه اندازی واحدهای راکد و نیمه راکد، تامین مالی واحدهایی که نیازمند سرمایه در گردش هستند، از جمله طرح ها و تصمیماتی بودند که نیازمند تامین مالی هستند و تفاهم نامه امضا شده بین وزارت اقتصاد و بانک مرکزی کمک می کند تا مبالغ بسیار مناسبی به این حوزه ها اختصاص یابد.
فاطمی امین افزود: اختصاص ۵۰ هزار میلیارد تومان برای بازسازی و نوسازی بنگاه های تولیدی، هزار میلیارد تومان برای سرمایه در گردش و تامین ۵۰ هزار میلیارد تومان برای تضمین اوراق واحدهای صنعتی فعال در بورس و ساز و کار تامین مالی زنجیره ای آنها از جمله مواردی بوده که از طریف تفاهم نامه با بانک مرکزی و وزارت اقتصاد تامین شده است.
وی همچنین در پایان با مثبت ارزیابی کردن روند رو به رشد تولید در کشور گفت: در سه ماهه نخست امسال، رشد اقتصادی کشور ۵/۱ درصد بوده و سرمایه گذاری در ماشین آلات و تجهیزات ۵/۸ درصد رشد داشته است.
وی همچنین از رشد ۶/۷ درصدی تولید بنگاه های بورسی در پنج ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: صنعت فولاد ۱۰ درصد، کشنده ها و کامیونت ها ۱۰۰ درصد و تولید تراکتور ۵۰ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته اند.

    نظرات بسته شده اند