اطلاعات غلط نماینده مجلس درباره قیمت خودروهای مونتاژی چینی

اطلاعات غلط یک نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون شوراها درباره قیمت خودروهای مونتاژی چینی سوژه رسانه ها شد.
او گفت که شرکت های مدیران خودرو و بهمن موتور محصولات مونتاژی خود را به 3 تا 4 برابر قیمت های رایج در کشورهای همسایه به فروش می رسانند.
بررسی های میز بازار تحریریه نشان می دهد که این ادعا دقیق نیست.
شرکت مدیران خودرو تنها مدل تیگو 8 پرو خود را که در بازار چین 18 هزار دلار قیمت دارد به بیش از 1 میلیارد و 700 میلیون تومان یعنی تقریبا 70 هزار دلار؛ 3.8 برابر گرانتر می فروشد و درمورد سایر مدل ها این اختلاف سنگین حاکم نیست.
شرکت بهمن موتور مدل های دیگنیتی و فیدلیتی خود را که در بازار چین حدود 20 هزار دلار قیمت دارند در بازه قیمتی حدود 800 میلیون تومان عرضه می کند که معادل دلاری 30 تا 33 هزار دلار است که 60 درصد گرانتر است و نه 300 درصد. اما نکات دیگری نیز وجود دارد.
این نکته را نباید از نظر دور داشت که برای واردات قطعات هر خودرو به طور تقریبی 7 هزار دلار هزینه حمل قطعات، هزینه تامین مالی، گمرک، شماره گذاری و … انجام می شود که در محاسبات این نماینده مجلس به آن توجه نشده است.
به زبان ساده تر، تیگو 8 پرو حدود 25 هزار دلار و مدل های دیگنیتی و فیدلیتی هم 27 هزار دلار برای شرکت های مدیران خودرو و بهمن موتور تمام می شود که به معنای سود 220 درصدی مدیران خودرو، و سود 22 درصدی بهمن موتور است که اختلاف زیادی با ادعای این نماینده مجلس دارد.
این نماینده مجلس درباره قیمت محصولات شرکت کرمان موتور اظهارنظری نکرد. به عنوان مثال، مدل جک کی 7 یا KMC K7 1 تقریبا 1 میلیارد و 300 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است که معادل 54 هزار دلار است، درحالیکه در بازار چین 14 تا 20 هزار دلار قیمت دارد. اگر فرض کنیم فول ترین مدل وارد بازار کشور شده باشد، و قیمت 7 هزار دلاری سربار را هم اضافه کنیم، با حاشیه سود تقریبا 100 درصدی، یعنی عرضه با دو برابر قیمت مواجه هستیم.

  • 11 آوریل 2022
  • majidAdmin
https://imjavaheri.ir/?p=414
لینک کوتاه مطلب:
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " جواهری " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.