رتبه 502 بین 1000 بانک برتر دنیا و رتبه 257 بین 500 برند ارزنده بانکی، تنها بخش کوچکی از افتخارات بانک پاسارگاد

به گزارش «تابناک» به نقل از روابط‌عمومی بانک پاسارگاد، این بانک طی سال 1400 شمسی که با سال‌های 2021 و 2022 میلادی مقارن بود موفق به کسب دستاوردها و عناوین بین‌المللی مهمی شد. اهمیت این موضوع از این جهت مطرح است که به‌دلیل وضع تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان طی سال‌های اخیر، بانک‌های ایرانی در مبادلات خود با بانک‌های خارجی با مشکلات زیادی مواجه بودند و از این روی غالباً در رتبه‌بندی‌های جهانی نقش پررنگی نداشتند. علی‌رغم این شرایط، بانک پاسارگاد با تکیه بر توان مالی و سرمایه‌انسانی کم‌نظیر خود نه تنها موفق شد به‌عنوان تنها بانک ایرانی در این رتبه‌بندی‌ها بدرخشد، بلکه توانست در بسیاری از شاخص‌ها از بانک‌های بزرگ منطقه و بعضاً جهان پیشی گرفته و در رتبه بالاتری بایستد.
کلکسیون افتخارات جهانی بانک پاسارگاد در سال 1400 با کسب عنوان «بانک اسلامی سال ایران» آغاز شد، در بررسی سالانه نشریه بنکر از بانک‌های اسلامی سراسر جهان شاخص‌هایی نظیر سرمایه لایه یک بانک‌ها (Tier-1 Capital) و تغییرات آن، میزان کل دارایی‌های منطبق بر شریعت، سود خالص از محل فعالیت‌های بانکداری اسلامی، نرخ بازده حقوق صاحبان سهام، نسبت هزینه به درآمدها و درصد تسهیلات غیرجاری مرتبط با عقود اسلامی مورد بررسی قرار می‌گیرند. بانک پاسارگاد قبل‌تر طی 5سال متوالی از سال 2013 تا 2017 نیز عنوان برترین بانک اسلامی ایران را کسب کرده بود.
در ادامه با اعلام لیست 1000 بانک برتر جهان توسط نشریه بنکر، برگ زرین دیگری در دفتر افتخارات بین‌المللی بانک پاسارگاد ورق خورد و بانک پاسارگاد موفق شد به‌عنوان تنها بانک ایرانی حاضر در این فهرست، با 89 پله صعود در جایگاه 502 جهان قرار گیرد. در این رتبه‌بندی، نشریه بنکر شاخص‌های مالی نظیر سرمایه لایه یک و تغییرات آن، میزان کل دارایی‌ها، سود خالص، نرخ بازده حقوق صاحبان سهام، نسبت هزینه به درآمدها، توان بازپرداخت بدهی و درصد تسهیلات غیرجاری بانک‌های جهان را تحلیل کرده و مورد مقایسه قرار می‌دهد. علاوه بر این، شاخص‌های غیرمالی مانند ابتکارات راهبردی بانک‌ها در ایجاد مزیت رقابتی، محصولات نوآورانه و خدمات جدید در حوزه بانکداری، تلاش‌های بانک‌ها برای توسعه کسب‌وکارهای نو، اقدامات انجام‌شده در زمینه فناوری‌های مالی و بانکی (فین‌تک) و درنهایت سرمایه‌گذاری‌های جدید برای گسترش دایره خدمات بانک نیز به‌دقت ارزیابی می‌شوند.
در این راستا بانک پاسارگاد هم‌چنین از نظر نرخ بازده سرمایه (ROC) با بازده 28.9درصدی رتبه اول خاورمیانه و رتبه 8 جهانی را کسب کرد و از نظر نرخ بازده دارایی‌ها (ROA) با بازده 1.64درصدی در رتبه 5 خاورمیانه و و 68 جهان ایستاد. بانک پاسارگاد از نظر رشد سرمایه لایه یک نیز در بین 25 بانک پیشروی جهان بود و با 47.43درصد رشد در رتبه 22 جای گرفت. براین اساس نشریه بنکر پس از در نظر گرفتن تمامی شاخص‌های عملکردی، مالی و سایر شاخص‌های مربوط به کسب‌وکار، عنوان «بانک سال 2021 جمهوری اسلامی ایران» را برای هفتمین بار به بانک پاسارگاد اهدا کرد. بانک پاسارگاد قبل‌تر در سال‌ 2010 و سال‌های متوالی 2012 تا 2016 موفق به کسب این عنوان شده بود و از این حیث، پرافتخارترین بانک ایرانی شناخته می‌شود.

قطعه آخر پازل افتخارات جهانی بانک پاسارگاد در سال 1400 انتشار لیست 500 برند ارزنده بانکی جهان توسط مؤسسه بین‌المللی برندفاینانس (Brandfinance) بود. بانک پاسارگاد موفق شد بار دیگر به‌عنوان تنها بانک ایرانی این فهرست، رتبه 257 را بین 500 برند بانکی برتر به خود اختصاص دهد. بانک پاسارگاد از سال 2015 در این رتبه‌بندی سالانه که با رویکرد حق امتیاز یا Royalty Relief تهیه و منتشر می‌شود حضور داشته و به‌عنوان باارزش‌ترین برند بانکی ایرانی معرفی شده است. بانک پاسارگاد در سال اخیر موفق شد با33 پله صعود در این رتبه‌بندی نسبت به دوره گذشته، رتبه 257 جهان را به خود اختصاص دهد و بالاتر از بسیاری بانک‌های مطرح خاورمیانه و جهان بایستد.

  • 13 مارس 2022
  • majidAdmin
https://imjavaheri.ir/?p=142
لینک کوتاه مطلب:
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " جواهری " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.