احتمالا استیضاح‌ها از هفته‌ آینده اعلام وصول شود

لطف‌الله سیاهکلی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایلنا، در رابطه با مساله استیضاح‌ها که امضاء جمع.آوری شده اما اعلام وصول نشده است، گفت: پیش‌بینی من به شخصه این است که در هفته آینده مجلس استیضاح‌ها را اعلام وصول کرده و در دستور کار قرار دهد، اگر این کار را نکند به عملکرد هیات رئیسه ایراد وارد است و حتما ما تذکرات جدی را به هیات رئیسه خواهیم داشت.
وی در پاسخ به این سوال که جلوگیری از طرح استیضاح‌ها به منظور تعامل با دولت انجام می‌شود، عنوان کرد: به نظر من دولت خیلی این رفتار را مثبت ارزیابی نمی‌کند، بعضی از دوستان فکر می‌کنند که اگر استیضاح‌ها را اعلام وصول نکنند کمک به دولت است، اما دولت اعتقادی به این ندارد، اگر داشت که از مجلس دفاع می‌کرد.
نماینده مردم قزوین در ادامه ابراز داشت: من فکر می‌کنم که مجلس قوی، دولت قوی را می‌سازد، مجلس قوی باید به وظایف خود عمل کند. یکی از عرصه‌های بروز قوی بودن مجلس ورود دیوان محاسبات به این حوزه‌ها است، بعد دیگر سوال و تذکر و استیضاح است. این‌ها ظرفیت‌هایی است که مجلس دارد و باید از این ظرفیت‌ها استفاده کند تا وزرا و کابینه و دولت قدرتمندتر عمل کنند.
وی همچنین تصریح کرد: انجام وظایف مجلس، تضعیف دولت نیست. من معتقدم که برعکس است و به دولت قوت و قدرت می‌دهد، به مردم هم امید می‌دهد اگر وظیفه‌مان را عمل نکنیم مردم می‌گویند که «این ها باهم ساخت و پاخت کرده‌اند» ما باید اثبات کنیم که اینگونه نیست؛ هم مجلس و هم دولت قوای مستقل از هم هستند و باید وظایف خودشان را انجام دهند.
سیاهکلی در پاسخ به این سوال که «اکنون شاهد گرانی در حوزه‌های مختلف مانند خودرو، آرد، سبزیجات، شوینده‌ها و … هستیم، به نظر شما این نیاز وجود دارد که غیر از وزیر صمت وزیر دیگری در معرض سوال یا استیضاح بگیرد؟»، گفت: بله، وزرایی که مرتبط با گرانی هستند و کارشان به معیشت مردم برمی‌گردد باید بیایند به مجلس توضیح دهند که چرا این اتفاق افتاده است و چرا این حجم گرانی دارد به مردم تحمیل می‌شود، مجلس این‌ها را در دستورکار دارد.
نماینده مردم قزوین در پاسخ به اینکه «با گذشت چندماه هیچ برنامه‌ مدونی از سوی دولت مشاهده نمی‌شود»، اظهار داشت: من هفته گذشته که آقای رئیس‌جمهور به قزوین آمده بودند، در جلسه شورای اداری از ایشان خواستم که برنامه‌شان را درخصوص کنترل گرانی‌ها بگویند که ایشان قول دادند به زودی برنامه‌های اقتصادی خودشان را اعلام خواهند کرد.
وی در واکنش به اینکه «آن برنامه ۷۰۰۰ صفحه‌ای رئیس جمهور که قبل از انتخابات مطرح شده بود، چه وضعیتی دارد؟» عنوان کرد: دولت اعلام کرد که یک سندی را برای فعالیت‌های خودش تنظیم کرده است که به‌زودی به مجلس اعلام می‌کند تا ما در تنظیم برنامه هفتم پنج‌ساله آن را هم لحاظ کنیم. در واقع منتظریم که این سند به دست ما برسد تا ببینیم دولت چه برنامه‌ای دارد.

  • 6 می 2022
  • majidAdmin
https://imjavaheri.ir/?p=847
لینک کوتاه مطلب:
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " جواهری " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.