دغدغه‌ای که همه نادیده گرفتند

مسبب اصلی رشد سریع هزینه‌های زندگی در کشورهای غربی، افزایش هزینه‌های انرژی است اما سیاستمداران آنها به حدی روی مسائل ژئوپلیتیکی متمرکز شده‌اند که حاضر نیستند به دلیل اصلی افزایش هزینه‌های انرژی توجه کنند.

به گزارش ایسنا، توافق میان آمریکا و اتحادیه اروپا برای تامین ۱۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی مایع (LNG) در سال میلادی جاری، اوایل ماه جاری اعلام شد و هر دو طرف قدرت سیاسی و اقدام سریع خود را تمجید کردند اما درباره این که این قرارداد LNG چقدر هزینه خواهد داشت، هیچ کس صحبت نکرد.
در این بین، خبر دیگری که منتشر شد جلسه رسیدگی مجلس نمایندگان آمریکا به اظهارات شماری از مدیران نفتی آمریکایی و بین‌المللی درباره ادعاهای تبانی قیمت و پر کردن جیب خود از پول به جای کمک کردن به کاستن از فشار افزایش قیمت سوخت برای شهروندان آمریکایی بود.
این دو رویداد نشان دهنده چیزی است که سیاستمداران در مسند قدرت حاضر نیستند علنا به آن اذعان کنند اما اتفاق افتاده است: هزینه زندگی در آمریکا و اروپا افزایش پیدا کرده است و دلیل اصلی آن، جنگ در اوکراین نیست بلکه بالا بودن هزینه‌های انرژی است.
سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی به تازگی در گفت و گو با شبکه سی ان بی سی در حاشیه کنفرانس دولتهای جهان در دوبی گفت: سیاستمداران بیش از حد به مسائل ژئوپلیتیکی متمرکز شده‌اند و مسئله قابل تامین بودن انرژی که روی هر دوی اقتصادهای توسعه یافته و در حال توسعه تاثیر گذاشته است را نادیده گرفتند.
اگر همچنان این موضوع را نادیده بگیرند، شاهد آن خواهند بود که بخشهای بزرگی از جهان دچار فقر انرژی می شود که به نوبه خود به کندی اقتصادی اکثر نقاط جهان و رکود جهانی منجر می شود.
المزروعی با اشاره به این که اوپک پلاس بهترین تلاش خود را برای تامین کردن انرژی قابل اتکا برای بازارهای جهانی انجام می دهد، گفت: برای قابل تامین بودن انرژی، به منابع (منابع مالی) برای سرمایه‌گذاری و جدا کردن سیاست از قابل دسترس بودن و قابل تامین بودن انرژی نیاز داریم.
منظور این مقام اماراتی از سیاست، برنامه‌های عبور به سوی انرژیهای پاک در اروپا و آمریکاست. این برنامه‌ها به سرمایه گذاری کمتر در تولید نفت و گاز وابسته هستند و کمبود گاز در اروپا نخستین نشانه واضح از تبعات این رویکرد است زیرا اگر منصف باشیم، بحران افزایش هزینه‌های زندگی اروپایی خیلی قبل‌تر از جنگ در اوکراین آغاز شد.
در نوامبر سال میلادی گذشته از هر ۱۰ انگلیسی، شش نفر اعلام کردند که شاهد افزایش هزینه‌های زندگی بودند. ماه جاری تعداد آنها به هشت نفر از هر ۱۰ نفر افزایش یافت زیرا افزایش هزینه‌های انرژی ادامه دارد. از ماه آینده شمار این افراد افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد زیرا رگولاتور بازار انرژی برای حدود ۲۲ میلیون خانوار سقف قیمت جدید نزدیک به هزار دلار را برای هر خانوار معرفی کرده است.
طبق آمار موسسه Ifo، در آلمان تورم از ۵.۱ درصد در فوریه به ۶.۱ درصد در مارس افزایش یافت. افزایش هزینه‌های انرژی ریشه اصلی رشد نرخ تورم بوده است و جنگ در اوکراین به فشارهای تورمی افزوده است زیرا اوکراین و روسیه تولیدکنندگان بزرگ بعضی از کالاهای غذایی اساسی هستند. آلمان ممکن است تا پایان ماه میلادی جاری بیش از شش میلیارد دلار قدرت خریدش را از دست دهد.
در فرانسه افزایش هزینه‌های زندگی، شانس پیروزی مارین لوپن، نامزد راستگرای افراطی در انتخابات ریاست جمهوری را افزایش داده است. وی همانند همتایانش در سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا و انگلیس، در اظهاراتش به نگرانیهای مربوط به قدرت خرید شهروندان پرداخته است.
در آمریکا، بانک مرکزی این کشور آماده افزایش سریع نرخهای بهره برای مقابله با تورم می شود که باعث شده است اقتصاددانان متعددی هشدار دهند چنین اقدامی باعث بحران “هزینه‌ زندگی” می شود. در این بین، کاخ سفید دور دیگری از برداشت نفت از ذخایر نفت استراتژیک را برای مهار رشد قیمتها اعلام کرده است.
بر اساس گزارش اویل پرایس، در حال حاضر سیاستمداران هر دو سوی آتلانتیک ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را عامل اصلی همه مشکلات معرفی می کنند. با این حال دیر یا زود که گرد و خاک فرو نشست، مردم خواهند پرسید چرا با این که جنگ تمام شده، انرژی از قبل هم گران‌تر شده است. پاسخ به این سوال دشوار خواهد بود مگر این که افراد پاسخگو به هشدار تولیدکنندگان نفت برای جدا کردن مسائل عرضه انرژی از سیاست توجه کنند.

  • 5 آوریل 2022
  • majidAdmin
https://imjavaheri.ir/?p=332
لینک کوتاه مطلب:
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " جواهری " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.