صفر تا صد مصرف بنزین در نوروز ۱۴۰۱

به گزارش فارس، طبق آمار گمرک صادرات بنزین ایران در سال 1400 نسبت به سال 1399 به میزان 74 درصد کاهش یافته است. با توجه به ثابت بودن میزان تولید در سال‌های اخیر، دلیل کاهش صادرات بنزین، تشدید شیب صعودی مصرف بنزین پس از واکسیناسیون گسترده و کاهش محدودیت‌های کرونایی است.
طبق گزارش شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی میانگین مصرف بنزین در سال 1400 (تا قبل از 25 اسفندماه) حدود 87 میلیون لیتر در روز بود اما با آغاز تعطیلات نوروز از 25 اسفندماه سال 1400 تاکنون، مصرف بنزین افزایش چشمگیری یافته است.
جدول 1، میزان مصرف بنزین از 25 اسفندماه سال 1400 تا 8 فروردین 1401 را نشان می‌دهد. همچنین آمار مصرف در مدت مشابه سال گذشته نیز برای مقایسه آورده شده است.
جدول 1 – مقایسه مصرف در تعطیلات نوروز 1400 و 1401 (واحد: میلیون لیتر در روز)

تصویر 1، نمودار مصرف بنزین در ایام تعطیلات نوروز سال جاری را نشان می‌دهد. همان طور که مشاهده می‌شود مصرف بنزین نسبت به سال گذشته بیش از 23 میلیون لیتر در روز افزایش یافته است که معادل رشد 26 درصدی است.
همچنین در روز 28 اسفندماه 1400 نیز رکوردشکنی مصرف 131.2 میلیون لیتر بنزین رقم خورده است. این میزان مصرف بنزین در حالی رقم میخورد که میزان تولید بنزین در کشور روزانه 105 میلیون لیتر است و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با تدوین برنامه ذخیره‌سازی بنزین در حال پاسخگویی به تقاضای مردم است.

تصویر 1
به نظر می‌رسد اصلی‌ترین دلیل عدم اعطای سهمیه بنزین نوروزی توسط دولت سیزدهم، جلوگیری از دامن زدن به تشدید مصرف بنزین در تعطیلات نوروز بود، موضوعی که می‌توانست دولت را در تامین بنزین کشور در ایام تعطیلات دچار مشکل کند.
طبق پیش‌بینی‌ها با اتمام تعطیلات نوروز و شروع ماه مبارک رمضان از شدت مصرف بنزین در کشور کاسته خواهد شد، اما همچنان مشکل مثبت نگه‌داشتن تراز بنزین یکی چالش‌های جدی دولت سیزدهم باقی خواهد ماند.

  • 30 مارس 2022
  • majidAdmin
https://imjavaheri.ir/?p=274
لینک کوتاه مطلب:
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " جواهری " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.