تابستان امسال مصرف برق صنایع چگونه مدیریت شد؟

به گزارش «تابناک»، از جمله بخش های مهمی که در مدیریت بار مصرف برق در تابستان سال جاری تعامل بسیار خوبی با وزارت نیرو داشت و در سایه این تعامل فرایند تأمین پایداری شبکه برق تسهیل شد، باید به بخش صنایع به ویژه صنایع بزرگ اشاره کرد.
مجموعه های اقتصادی بزرگی که نبض تولید و اشتغال کشور را در اختیار دارند و در سال گذشته به واسطه اعمال خاموشی های گسترده و ناگهانی با خسارت های بسیار زیادی رو به رو شده بودند، اما امسال و با مشارکت در طرح های مدیریت بار مصرف نه تنها چرخ تولیدشان متوقف نشد، بلکه مصرف برقشان افزایش نیز داشته است.
چند روز پیش و در همین باره آرش کردی- مديرعامل شرکت توانير در برنامه زنده تلویزیونی “صف اول” گفت: امسال برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای مدیریت بار بخش صنعت اجرا و باعث شد که نه تنها تولید متوقف نشود، بلکه با رونق تولید، شاهد افزایش 11 درصدی مصرف برق در بخش صنعت هستیم.
بررسی ها نشان می دهد که در سال جاری وزارت نیرو و شرکت توانیر برای جلوگیری از تکرار تجربه های تلخ سال گذشته و نیز جذب حداکثری مشارکت صنایع مجموعه برنامه های متنوع و منعطفی را به مرحله اجرا درآوردند که نتیجه آن نه تنها به پایداری شبکه برق سراسری کمک کرد، بلکه علاوه بر حفظ روند تولید صنایع همچنین میزان مصرف برق آنها را تا 11 درصد افزایش داد.
این برنامه ها که به صورت کلی در 4 محور طراحی شد به گونه ای به مرحله اجرا در آمد که از ۶۳۰ هزار مشترک صنعتی در کشور، ۵۸۰ هزار مشترک بدون هیچ محدودیت و برنامه مدیریت مصرف، از انرژی کامل در اوج بار سال ۱۴۰۱ استفاده کردند و برق ۴۹ هزار و ۵۵۸ مشترک صنعتی دیگر نیز که در سال گذشته به صورت روزانه و از ساعت ۱۱ صبح لغایت ۲۰ قطع می‌شد، امسال تنها به مدت ۱۲ ساعت در هفته طی یک روز آن هم تنها از ساعت ۱۱ تا ۲۳ قطع شد.
همچنین برای 442 مشترک بزرگ صنعتی کشور نیز با توجه به مدیریت بازار و آستانه تولید، به گونه ای برنامه ریزی ها انجام شد که هر کدام از این صنایع بزرگ در سه ماه محدودیت برقی تنها یک ماه با مدیریت مصرف درگیر شدند و نه تنها انرژی برقشان در دیگر ایام اوج بار به طور کامل تأمین شد، بلکه در همان یک ماه نیز امکان استفاده نامحدود از برق شبانه برایشان فراهم شد تا با کمترین آسیب از دوران اوج مصرف برق امسال عبور کنند.
همانطور که اشاره شد نتیجه مجموع این اقدامات سبب شد تا صنایع مختلف کشور در تابستان سال جاری یا اساساً وارد برنامه های مدیریت بار مصرف برق نشوند و یا اگر هم وارد این برنامه ها شدند، با اطلاع رسانی قبلی و اعمال محدودیت حداقلی به گونه ای در این طرح مشارکت داده شدند که با کمترین خسارت روزهای گرم سال جاری را سپری کنند.
مجموعه اقداماتی که البته با استقبال و رضایت نسبی مدیران ارشد صنایع بزرگ نیز همراه شد و به طور مثال در همین باره عباس اکبری- معاون بهره بردای شرکت فولاد مبارکه اصفهان ضمن اینکه برنامه های مدیریت بار مصرف برق را در سال جاری منسجم و مثبت توصیف کرد، همچنین به رسانه ها گفت: در روزهای اعمال محدودیت روزانه برق، تلاش کردیم تا از برق نامحدود شبانه استفاده کرده و بخشی از تولید از دست رفته روزانه خود را جبران کنیم.
همچنین چندی پیش ناصر تقی زاده- مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو نیز در گفت و گو با «پاون» ضمن ابراز رضایت از نحوه مدیریت بار مصرف برق در تابستان سال جاری گفت: در کل امسال همکاری‌های دو جانبه و تعامل بین صنایع زیرمجموعه شرکت چادرملو و وزارت نیرو (شرکت برق منطقه‌ای یزد و دیسپاچینگ ملی) به مراتب بهتر بود و میزان محدودیت برقی امسال نسبت به سال گذشته به مراتب کمتر شد.
توضیح بیشتر اینکه این وضعیت در مورد دیگر صنایع بزرگ کشور نیز وجود داشت و سبب شد تا امسال نه تنها این صنایع نسبت به سال گذشته با محدودیت به مراتب کمتری در حوزه مصرف برق رو به رو شوند، بلکه به واسطه اعلام و هماهنگی قبلی این برنامه ها و عدم اعمال خاموشی های ناگهانی، خسارت های بخش صنعت به حداقل ممکن برسد.
مجموعه تحولات و اقداماتی که حاصل جمع آن از یک سو شرایط به مراتب بهتری را برای صنایع نسبت به سال گذشته فراهم کرد و گواه آن عدم خاموشی های ناگهانی و افزایش 11 درصدی مصرف برق در این بخش است و از سوی دیگر به وزارت نیرو کمک کرد تا از محل صرفه جویی حدوداً  5 هزار مگاواتی صنایع در ساعات اوج بار مصرف نسبت به تأمین حداکثری برق در بخش خانگی اقدام کرده و از تکرار تجربه های تلخ گذشته به ویژه در رابطه با قطع مکرر برق بخش خانگی جلوگیری کند.
 

  • 6 آگوست 2022
  • majidAdmin
https://imjavaheri.ir/?p=1782
لینک کوتاه مطلب:
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " جواهری " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.