ابهام در ممنوعیت واردات برنج

در کمتر از ۲۴ ساعت تا شروع قانونی فصل ممنوعیت واردات برنج، همچنان بحث لغو آن با اخباری متناقض مطرح است.

به گزارش ایسنا، براساس بند ۹ مندرجات ذیل یادداشت فصل دهم قانون مقررات صادرات و واردات، ترخیص برنج در فصل برداشت ممنوع و زمان این ممنوعیت از اول مردادماه هر سال تا پایان آبان‌ماه همان سال تعیین شده است.
 در یکی دو سال اخیر با توجه به شرایط بازار داخل و افزایش قیمت برنج داخلی بارها بحث لغو ممنوعیت واردات برنج مطرح شد تا ورود این کالا به بازار بتواند در تعدیل قیمت‌ها موثر باشد ولی این اتفاق نیفتاد. این در حالی است در سال جاری از حدود دو ماه گذشته انجمن واردکنندگان برنج اعلام کرد که طی جلساتی که با دستگاه‌های ذیربط از جمله وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد وعده جدی لغو ممنوعیت داده شده است.
مسیح کشاورز -دبیر انجمن واردکنندگان برنج- گفته بود که با توجه به وارداتی که صورت گرفته و نسبت به قبل کم بوده است، باید واردات برنج در این مقطع ادامه پیدا کند، وی حتی تاکید کرده بود که این اتفاق باید قبل از شروع ممنوعیت رخ دهد و اگر در زمان آن باشد، قطعا هیچ نفعی برای تنظیم بازار نخواهد داشت.
اما در شرایطی از فردا همزمان با اول مردادماه طبق قانون باید ممنوعیت فصلی واردات برنج آغاز شود که هنوز هیچ یک از دستگاه‌های مربوطه اعلام رسمی در رابطه با لغو ممنوعیت نداشته‌اند، این در حالی است که پیگیری‌ ایسنا از گمرک ایران نیز نشان می‌دهد که ظاهرا تاکنون، اعلامی در مورد لغو ممنوعیت به گمرک صورت نگرفته است.  با این حال گزارش‌هایی که اخیرا در رسانه ملی منتشر شده حاکی از لغو ممنوعیت فصلی واردات برنج است که البته آن را مقام مسئولی در وزارت جهاد کشاورزی و یا سایر دستگاه‌های دولتی مربوطه اعلام ‌نکرده است.
در این شرایط، لغو واردات برنج فعلا در ابهام قرار دارد و اگر تصمیمی در این رابطه گرفته نشده باشد به روال معمول و براساس قانون باید از فردا ترخیص برنج وارداتی از گمرک ممنوع شود.
در سال گذشته با توجه به شرایط واردات و پیش‌بینی که در مورد افزایش قیمت برنج داخلی وجود داشت رایزنی بسیاری صورت گرفت تا ممنوعیت واردات لغو و یا به تعویق بیفتد، حتی گمرک ایران هشدار داده بود که با توجه به وضعیت واردات، عدم لغو ممنوعیت می‌تواند موجب افزایش قیمت در ماه‌های آینده شود ولی در نهایت واردات ممنوع  و افزایش قیمت نیز به دلایل مختلف در پایان سال به ثبت رسید.
آخرین گزارش تجارت خارجی ایران نشان می‌دهد که در سه ماهه اول امسال، واردات کالای اساسی حدود شش میلیون تن به ارزش بیش از ۴.۵ میلیارد دلار بوده که سهم برنج به ۵۸۳.۶ هزار تن به ارزش بالغ بر ۵۵۰ میلیون دلار می‌رسد.  
گزارش‌های رسمی نیز بیانگر افزایش ۱۶۴ درصدی قیمت برنج ایرانی و بیش از ۴۷ درصدی برنج وارداتی در خردادماه امسال نسبت به پارسال است.  

  • 22 جولای 2022
  • majidAdmin
https://imjavaheri.ir/?p=1656
لینک کوتاه مطلب:
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " جواهری " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.