پایداری شبکه در اوج مصرف برق کشور چگونه حفظ شد؟

به گزارش «تابناک»، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، بر اساس آخرین خبرهای دریافتی روز شنبه مورخ 11 تیرماه میزان مصرف برق کشور به رقم 67 هزار و 200 مگاوات رسید و بر این اساس رکورد تاریخی میزان مصرف برق کشور که پیش از این و در سال گذشته در مرداد ماه با عدد مصرفی 67 هزار و 12 مگاوات به ثبت رسیده بود، شکسته شد.
 
شکسته شدن رکورد مصرف برق کشور در حالی امسال و در روزهای آغازین فصل تابستان رقم خورد که از آنسو و بر خلاف سال گذشته شاهد خاموشی‌های گسترده و ناگهانی نبودیم و به دیگر سخن پایداری شبکه برق کشور حفظ شد.
 
اتفاقی که حاصل ماه‌ها و ساعت‌ها تلاش و برنامه‌ریزی مدیران صنعت برق در حوزه‌های مختلف و نیز مشارکت بخش‌های مختلف مصرفی به‌ویژه مشترکان خانگی بود و انتظار می‌رود تا پایان فصل گرم سال، در نتیجه همین تلاش‌ها و البته مشارکت همه بخش‌ها پایداری شبکه برق کشور حفظ شود.
 
بررسی‌ها نشان می دهد در طول روزهای گذشته و در ساعات اوج بار مصرف برق، چیزی حدود 7 هزار و 400 مگاوات مدیریت مصرف صورت گرفته است که سهم بخش اداری 1800 مگاوات، کشاورزی 500 مگاوات و صنایع 5800 مگاوات در آن بوده است.
 
این اتفاق در حالی رقم خورد که در سال گذشته رکورد بیشترین مصرف برق به 67 هزار و 12 مگاوات رسیده بود و همین مسئله سبب شد تا به منظور تراز کردن میزان تولید با میزان مصرف، نزدیک به 10 هزار مگاوات آن هم بدون برنامه‌ریزی قبلی با خاموشی در بخش‌های مختلف اعمال شود؛ خاموشی‌هایی که به واسطه ناگهانی بودن منجر به تحمیل خسارت‌های زیادی به‌ویژه در بخش صنایع شد.
 
اطلاعات بیشتر در این باره حکایت از آن دارد که علی‌رغم شکسته شدن رکورد مصرف برق آن هم بدون خاموشی‌های گسترده، صنعت برق کشور در آستانه سقف تأمین قرار دارد که این مهم همکاری و تعامل همه بخش‌ها برای عبور بدون خاموشی از شرایط کنونی را می‌طلبد.

  • 3 جولای 2022
  • majidAdmin
https://imjavaheri.ir/?p=1541
لینک کوتاه مطلب:
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " جواهری " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.