آمادگی ایران‌خودرو برای ایجاد پارک علم و فناوری صنعت خودرو/ درهای ایران‌خودرو به روی شرکت‌های دانش‌بنیان باز است

 
به گزارش «تابناک» به نقل از ایکوپرس- مهدی خطیبی در مراسم افتتاح همایش ظرفیت‌های همکاری شرکت‌ها و نهادهای دانش‌بنیان و گروه صنعتی ایران‌خودرو، گفت: در مسیر توسعه و پیشرفت، به شدت نیازمند بهره‌وری هستیم.
وی استفاده از توان دانش بنیان ها و استفاده از نخبگان در گروه صنعتی ایران خودرو و را یک باید و الزام دانست و گفت: برای دست‌یابی به اهداف و عمل به منویات مقام معظم رهبری در خصوص استفاده از ظرفیت‌های شرکت های دانش بنیان، درهای ایران خودرو برای ورود دانش بنیان ها و همکاری با این خودروساز باز است و ایران خودرو برای ادامه حرکت به سمت توسعه، نیازمند ظرفیت و توان این شرکت ها است.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو یادآور شد: در همین راستا، مدیریت توسعه محصول و فناوری در زنجیره ارزش را راه اندازی کردیم که مدیریت و تسهیل ارتباط ایران خودرو با شرکت های دانش بنیان را برعهده دارد، ایران خودرو اهداف بلندی را ترسیم کرده که با کمک دانش بنیان ها و نخبگان به آن خواهد رسید. 
وی با اشاره به این‌که در حال حاضر روزانه بیش از ۲۵۰۰ دستگاه خودرو به صورت کامل تولید می شود و به زودی به ۲۹۰۰ دستگاه افزایش خواهد یافت، گفت: بدون کمک دانش بنیان ها نمی توانیم به اهدافی نظیر تولید ١.٥ میلیون خودرو در سال ۱۴۰۳ و قرار گرفتن در زمره خودروسازان بزرگ جهانی و هم چنین صادرات و نقش آفرینی در بازارهای جهانی دست یابیم. 
خطیبی تاکید کرد: فرمایشات مقام معظم رهبری سرلوحه کار ایران خودرو است و در تمام استراتژی ها و فعالیت ها به منویات معظم له و رضایتمندی مشتریان اهتمام ویژه داریم و به دنبال افزایش سقف سهم دانش بنیان ها در این خودروساز هستیم.
وی افزود: گزارش های شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران نشان از رشد شاخص های کیفیت محصولات دارد، اما هدف گذاری های کیفی بسیار فراتر از آن است و در تلاش برای دستیابی به آن هستیم. 
 

 
رویکرد جدید ایران‌خودرو در همکاری با دانش بنیان‌ها
در ادامه کیانوش پورمجیب، رییس همایش و قائم مقام توسعه و تولید گروه صنعتی ایران خودرو، با اشاره به منویات سال گذشته مقام معظم رهبری در خصوص استفاده دولت‌ها و شرکت‌های بزرگ از محصولات داخلی و نیز توصیه به نخبگان مبنی بر این‌که اگر در راه تحقق اهداف خود به موانع برخوردند، دلسرد نشوند، اظهار کرد: ما فرمایشات ایشان را سرلوحه فعالیت های گروه صنعتی ایران خودرو قرار دادیم.
وی تصریح کرد: صنعت خودرو در آینده نزدیک از شرایط فعلی دور می شود و به همین دلیل باید رویکردهای صنعت خودرو به سمت استفاده از ظرفیت های دانش بنیان ها تغییر یابد.
پورمجیب ضمن تشریح فرآیند توسعه در گروه صنعتی ایران خودرو گفت: از سال ۱۳۹۴، توسعه پلتفرم‌های جدید، برق و الکترونیک، قوای محرکه جدید و طراحی خودروهای هیبریدی و برقی و توسعه سبد محصولات در دستور کار بوده که تولید محصولاتی نظیر تارا، با رشد قطعه سازان داخلی و کمک‌های آن‌ها به ثمر نشسته و این مسیر ادامه دارد.
وی با بیان این که در توسعه محصول K۱۲۵ قطعه‌سازان داخلی مشارکت دارند، افزود: در محصول کراس اوور جدید ایران خودرو، باید تمام امکانات جدید خودروهای روز دنیا توسعه می‌یافت که در حال انجام آن هستیم و امکانات خودرو، داخلی سازی خواهد شد. 
معاون توسعه و تولید ایران خودرو افزود: در حال حاضر موتور سه سیلندر در حال توسعه است و در سال آینده برخی تولیدات مجهز به این موتور خواهند شد‌. 
وی ادامه داد: در نقشه آلایندگی نیز به سمت تولید موتورهای میکروهیبرید پیش می رویم، اولین سری خودروهایی با کاهش مصرف سوخت حداقل ۱۰ درصدی را در محصولاتمان به عنوان میکروهیبرید خواهیم داشت اما طبق نقشه راه، باید به سمت موتورهای تمام هیبرید و خودروهای تمام برقی پیش رویم.
دبیر این همایش درخصوص ارتباط ایران خودرو با شرکت های دانش بنیان، اظهار کرد: سابقه همکاری با دانش بنیان ها وجود دارد، اما با رویکردهای تعریف شده فعلی به سمت ایجاد مفهومی نوین در این امر هستیم و در این مسیر ابتدا مرکز توسعه محصول و فناوری در زنجیره ارزش در این خودروساز سازمان‌دهی شد که بر این مبنا فعالیت ها و طرح ها، نخبه محور خواهد شد. 
وی ادامه داد: این مرکز مجری به‌هم رسان، حامی شتاب دهنده و شبکه ساز خواهد شد و از شبکه های تامین مالی متنوعی استفاده خواهد کرد.
وی با اعلام ۲۶۰ نمونه از نیازمندی ها در همایش دانش بنیان ها، گفت: توسعه محصول در ایران خودرو از این پس به معنای توسعه همکاری های فناورانه با درگیری دانش بنیان ها خواهد بود.
پورمجیب تصریح کرد: شرکت های دانش بنیان ایران خودرو همچون تام، ایپکو و جتکو با شرکت های دانش‌بنیان کشوری همکاری خواهند کرد و حتی آماده سرمایه گذاری مشترک هم هستیم، در این مسیر پروژه های ویژه تعریف می شود که در راستای منویات راهبردی رهبری و مسیر پیشرفت صنعت خودرو است.
گفتنی است، همایش ظرفیت های همکاری شرکت ها و نهادهای دانش بنیان و گروه صنعتی ایران خودرو، تا فردا ٢٣ خرداد در شرکت ساپکو ادامه خواهد داشت.

  • 12 ژوئن 2022
  • majidAdmin
https://imjavaheri.ir/?p=1380
لینک کوتاه مطلب:
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " جواهری " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.