چالش‌های صنعت برق در کشور فرانسه

در میان کشورهای اروپایی و عضو اتحادیه اروپا، فرانسه را باید از جمله کشورهایی دانست که با چالش های فراوانی در حوزه برق دست و پنجه نرم می کند؛ چالش هایی مثل ناترازی مصرف و تولید و نیز عدم تنوع منابع تولید برق که نگرانی هایی را در این کشور رقم زده است.
به گزارش «تابناک»، رضا رحیمی- بر اساس آمار و ارقام بیش از 70 درصد از برق کشور فرانسه در حال حاضر از طریق انرژی هسته ای تولید می شود و دیگر منابع مثل برقابی و برق بادی به ترتیب 13 و 8 درصد از تولید برق این کشور را شامل می شود.
اگرچه میزان تولید برق فرانسه در شرایط عادی پاسخگوی نیاز این کشور است، اما در شرایط اوج مصرف فرانسه با مشکلاتی در حوزه تأمین برق رو به رو می شود.
به طور مشخص در حالی که در این کشور روزانه 65 هزار مگاوات برق تولید می شود، اما در ایام اوج، مصرف برق فرانسوی ها تا 75 هزار مگاوات نیز افزایش می یابد که باعث ناترازی در تولید و مصرف می شود.
بر همین اساس کارشناسان فرانسوی بر این باور هستند که این کشور در حوزه صنعت برق با دو چالش عمده رو به رو است که یکی مربوط به تک قطبی بودن تولید و دیگری مربوط به ناترازی در تولید و مصرف است.
کارشناسان تأکید دارند که انرژی برق هسته ای فرانسه باید در سال های آینده کاهش یابد و با انرژی خورشیدی و بادی جایگزین شود؛ موضوع مهمی که در راستای اهداف بالادستی اتحادیه اروپا نیز قابل تفسیر است و  این اتحادیه نیز افزایش سهم انرژی های تجدیدپذیر در سراسر کشورهای عضو را تا سال 2030 و بر اساس توافق نامه آب و هوایی پاریس هدف گذاری کرده است.
در همین رابطه وب سایت « www.euractiv.com» با پرداختن به این دو موضوع مهم در مطلبی با عنوان « France moves towards more flexible electricity system» نکاتی را متذکر شده که قابل تأمل است.
در مطلب مورد اشاره آمده است که در آینده آنچه که با سرعت بیشتری در حوزه انرژی برق توسعه خواهد یافت نه انرژی برق هسته ای و برق آبی بلکه انرژی برق خورشیدی و بادی خواهد بود و این در حالی است که مشکلات پیش روی هر نوع انرژی برای ادغام در شبکه سراسری فرانسه یکسان نیست.
از جمله تفاوت هایی که میان برقابی با برق خورشیدی و بادی وجود دارد این است که برقابی را می توان کنترل کرد ولی انرژی های خورشیدی و بادی به شدت به شرایط آب و هوایی وابسته است و می تواند با وقفه منبع انرژی محدود شود. چرا که تغییرات در حوزه تولید برقابی بسیار کندتر از تغییرات در تولید برق بادی و خورشیدی است و همین موضوع یکی از نگرانی های توسعه این انرژی های تجدیدپذیر تلقی می شود.
پژوهش های تازه ای که در بازه زمانی سال های 2017 تا 2022 انجام شده نشان می دهد راهکارهایی برای ادغام منابع انرژی تجدیدپذیر در شبکه سراسری برق وجود دارد که به طور دقیق سبب خواهد شد حداقل 50 درصد از انرژی برق تولیدی به منابع تجدیدپذیر اختصاص یابد. 
در یادداشت مورد اشاره از اولین راهکار به عنوان تجمیع منابع غیرمتمرکز یاد می شود که امکان ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا را با تکیه بر مزارع تولید انرژی برق بادی و برق خورشیدی و نیز سیستم های ذخیره انرژی، خودروهای الکتریکی و… فراهم می کند.
در اینجا تأکید شده است که هرچه شبکه تجمیع بزرگ تر باشد، مدیریت آن ساده تر خواهد بود؛ اقدامی که سبب خواهد شد منابع تولید برق به واسطه تنوع بخشی صورت گرفته انعطاف پذیر شود و تغییرات آب و هوایی و دیگر رخدادها برای صنعت برق چالش جدی ایجاد نکند.
در همین رابطه کارشناسان صنعت برق در کشور فرانسه عقیده دارند شرایط کنونی تولید برق در این کشور بخاطر اینکه به شدت به برق هسته ای و آبی وابسته است، اصلاً رضایت بخش نیست و ضرورت دارد در سال آینده به صورت جدی موضوع تنوع بخشی و افزودن منابع مختلف تولید برق در دستور کار مدیران این کشور قرار بگیرد.
در این مطلب از راه دوم برای ادغام بیشتر انرژی های تجدیدپذیر در شبکه به عنوان تعادل بخشی میان تولید و تقاضا یاد شده و آمده است علی رغم تلاش برای افزایش تولید همچنین لازم است تا مصرف با تولید سازگار شود؛ اتفاقی که سبب می شود تا برای متولیان صنعت برق فرصت بیشتری به منظور تنوع بخشی به تولید و نه صرفاً تولید تک قطبی فراهم شود.
در ادامه آمده است به منظور سازگار کردن مصرف با تولید به طور مثال می توان در مراکز خرید دمای یخچال ها را در زمان هایی که آفتاب نیست، به حداقل رساند. همچنین سردخانه ها را می توان در صورت عایق بندی صحیح و در زمان های غیر آفتابی  برای چندین ساعت بدون استفاده از برق در دمای منفی 20 درجه سانتی گراد نگاه داشت. این اقدام و اقدام های مشابه را می توان با کمک فناوری های نوین و شبکه های هوشمند به صورت سیستمی اجرایی کرد و نقش موثری در کاهش مصرف برق داشت.
در بخش دیگری از این مطلب تأکید شده است که البته در فرانسه بر خلاف اینکه انعطاف پذیری در تولید امکان مدیریت و کنترل دارد، اما انعطاف پذیری در مصرف بخاطر اینکه بر اساس قوانین این کشور محدود کردن مصرف مشترکین جز با جبران خسارت ها امکان پذیر نیست، با چالش هایی همراه است.
کارشناسان صنعت برق در فرانسه عقیده دارند اگر مصرف کنندگان برق به صورت گاه گاه و به هر بار به مدت 15 تا 20 دقیقه سیستم های گرمایشی و یا سرمایشی خود را خاموش کنند، می توانند به طور متوسط 5 تا 8 درصد در مصرف برق صرفه جویی کنند و از این طریق به پایداری جریان برق در این کشور کمک کنند.
در مجموع آنچه که اکنون برای فرانسوی ها مهم است، تلاش برای تنوع بخشی و انعطاف پذیری در صنعت برق و نیز تعادل بخشی میان تولید و مصرف به صورت همزمان است که می تواند چالش های پیش روی برق این کشور را در آینده برطرف کند.  
 

  • 1 می 2022
  • majidAdmin
https://imjavaheri.ir/?p=763
لینک کوتاه مطلب:
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " جواهری " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.