قیمت نفت اوج بیشتری گرفت

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه تحت تاثیر رشد نگرانی‌ها نسبت به کمبود عرضه جهانی با عمیق شدن بحران اوکراین، افزایش یافت.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت یک دلار و ۵۰ سنت معادل ۱.۳ درصد افزایش یافت و به ۱۱۳ دلار و ۲۰ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۹۸ سنت معادل ۰.۹ درصد افزایش، به ۱۰۷ دلار و ۹۳ سنت در هر بشکه رسید.
در آستانه تعطیلات عید پاک آخر هفته گذشته، هر دو قرارداد پنج شنبه گذشته تحت تاثیر چشم انداز احتمال اقدام اتحادیه اروپا  برای ممنوعیت واردات نفت روسیه، بیش از ۲.۵ درصد رشد کرده بودند.
دولتهای اتحادیه اروپا هفته گذشته اعلام کردند کمیسیون اروپا در حال طراحی پیشنهادهایی برای ممنوعیت نفت روسیه است اما دیپلمات‌ها اظهار کردند که آلمان از تحریم فوری حمایت نمی‌کند.
این اظهارات پیش از افزایش تنش‌ها در تعطیلات آخر هفته در اوکراین بود. سربازان اوکراینی روز یکشنبه با وجود اولتیماتوم روسیه برای زمین گذاشتن سلاح در بندر ماریوپول، مقاومت کردند. مسکو اعلام کرد نیروهای روسیه تقریبا محاصره این شهر را کامل کرده‌اند و هیچ نشانی از آتش بس دیده نمی‌شود.
آژانس بین المللی انرژی (IEA) هفته گذشته هشدار داد حدود سه میلیون بشکه در روز نفت روسیه ممکن است از ماه مه به بعد به دلیل تحریمها یا بایکوت از سوی خریداران، از بازار حذف شود.
طبق گزارش خبرگزاری اینترفکس، تولید نفت روسیه در آوریل همچنان کاهش داشت و ۷.۵ درصد در نیمه اول ماه نسبت به مارس کاهش یافت.
کازوهیکو سایتو، تحلیلگر ارشد شرکت فوجیتومی سکیوریتیز در این باره گفت: بازار نفت احتمالا هفته جاری با توجه به افزایش محدود عرضه تولیدکنندگان بزرگ، روند افزایشی خواهد داشت. افزایش قیمت نفت کوره آمریکا هم عامل صعود اخیر قیمتها بوده است زیرا انتظار می رود با افزایش تقاضای صادرات به اروپا، کمبود عرضه در بازار نفت آمریکا تشدید شود.
اوپک و متحدانش تاکنون در برابر فشارهای دولتهای غربی برای افزایش بیشتر تولید مقاومت کرده‌اند. گزارش هفته گذشته اوپک نشان داد تولید نفت این گروه در مارس تنها ۵۷ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرد و به ۲۸.۵۶ میلیون بشکه در روز رسید که ۲۵۳ هزار بشکه در روز پایین‌تر از سهمیه افزایش تولید این گروه تحت توافق اوپک پلاس بود.
عامل دیگری که از افزایش قیمتها پشتیبانی کرد، توقف تولید نفت در میدان نفتی الفیل لیبی در روز یکشنبه بود. دو منبع آگاه در بندر نفتی زیتونیه گفتند صادرات پس از اشغال پایانه‌ها توسط معترضانی که خواستار استعفای نخست وزیر این کشور بودند، معلق شد.
بر اساس گزارش رویترز، کارشناسان می‌گویند پیش‌بینی تولید نفت آمریکا با وجود محدودیتهای نیروی کار و زنجیره تامین تحت تاثیر قیمتهای بالاتر، به رقم بالاتری بازبینی شده‌اند.

  • 18 آوریل 2022
  • majidAdmin
https://imjavaheri.ir/?p=529
لینک کوتاه مطلب:
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " جواهری " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.